Тримач електродів – це пристосування, яке необхідне для фіксації електрода у процесі здійснення зварювання.

Із визначення вище випливає, що електродотримач, у першу чергу повинен надійно фіксувати зварювальний електрод і забезпечувати стабільне електричне з'єднання зі зварювальним апаратом.

Другим важливим фактором зазвичай вважають вагу тримача. Від цього параметра безпосередньо залежить тривалість і продуктивність роботи зварника.

За технічними вимогами тримач електроду повинен допускати фіксацію електрода у різних положеннях для можливості зварювання у місцях з обмеженим доступом. Вважається за необхідне для тримача забезпечувати можливість фіксації електрода хоча б у 2-х положеннях. Найчастіше це значення кутів 90° і 115° по відношенню до горизонтальної осі фіксатора.

Крім перерахованого вище, рукоятка пристосування повинна бути стійка до нагрівання до високих температур та зберігати цю властивість тривалий час.

Види тримачів електродів.

У більшості випадків тип електродотримача визначають за способом фіксації у ньому електрода. Зазвичай це:

Виделковий тип

1. Виделкові

Пластинчатий тип

2. Пластинчасті

Пружинно важільний тип

3. Пружинно важільні

Перший і другий тип тримачів – прості з точки зору конструкції та виготовлення. Такі пристосування дозволяють скоро робити заміну електрода і без труда змінювати кут нахилу. Простота конструкції дозволяє робити їх легкими, але та ж простота не гарантує надійності електричного з'єднання.

Пружинно важільні тримачі електродів дозволяю надійно затиснути зварювальний електрод, і забезпечують стабільність електричного контакту. Додатково пристосування такого типу добре ізольовані, що істотно зменшує ймовірність замикань. Однак такі тримачі мають більшу вагу і складну конструкцію, що може негативно позначатися на продуктивності зварника.

Існує безліч спеціалізованих видів електродотримачів. Їх призначення зводиться до зварювання специфічних вузлів і виконання швів певного виду. Такі тримачі електродів, у силу своєї вузької специфіки, важкі і складні конструктивно, відповідно мало поширені.